Lenovo ThinkPad Ultra Docking Station US (40AJ0135US)
(0 reviews)
Sold by:
JUNK
Price:
Quantity:
(1000 available)
Total Price:
Refund:
Share:
- Lenovo retail packaging includes the Ultra dock, 135W Slim tip AC adapter with 2 pin power Cord, 2 locking keys, set up poster.
- 4x USB 3. 1 Gen2 (10Gbps) with 1 always-on USB charging, 2x USB-C ports (10Gbps, 5V 3a power), 10/1000 Gigabit Ethernet, 2x DisplayPort 1. 4, 1x HDMI 2. 0, 1x VGA, 1x Stereo/mic combo Audio port, 1x DC-in.
Compatible Devices: Thinkpad A485, L480, L580, P52S, T480, T480S, T580, X1 Carbon 20Kg, 20Kh, X280
The ThinkPad Ultra Docking Station provides the best docking experience for large enterprise ThinkPad customers. The innovative side connector, designed exclusively for ThinkPad notebooks, provides a driver-free way to connect conveniently and securely to a range of USB accessories and external displays. Its rapid charging support and mirrored power button make it easy to unlock and go. The ThinkPad Ultra Docking Station is built for today’s demanding office work, too, delivering 10 Gbps data transfer through four USB 3.1 ports. Connect up to three UHD displays for maximum productivity gains. Designed for enterprise environments, ThinkPad Ultra Docking Stations support PXE book, wake on LAN, and MAC address pass-through, simplifying asset management for IT managers. Painstakingly designed and extensively tested, ThinkPad Ultra Docks provide seamless docking in a minimized form factor. Features & Benefits: Innovative side connector minimizes desk space; Intel vPro, PXE boot, Wake-on LAN, and MAC address pass-through; Mirrored power button and mechanical unlock; Optional master key lock; Can charge mobile devices with 15W and 10.5W from USB-C port and USB3.0 always power-on port respectively. Compatible with the following Lenovo ThinkPad models: A285 (20MW,20MX); A485 (20MU,20MV); X390 Yoga (20NN,20NQ); L590 (20Q7,20Q8); L490 (20Q5,20Q6); L580 (20LW,20LX); L480 (20LS,20LT); T490 (HC)20Q9,20QH); T495s (20QJ,20QK); T495 (20NJ,20NK); T490s (20NX,20NY); T490 (20N2,20N3); T590 (20N4,20N5); T580 (20L9,20LA); T480 (20L5,20L6); T480s (20L7,20L8); P43s (20RH,20RJ); P53s (20N6,20N7); P52s (20LB,20LC); X1 Carbon 7th Gen (20QD,20QE); X1 Yoga 4th Gen (20QF,20QG); X395 (20NL,20NM); X390 (20Q0,20Q1); X280 (20KE,20KF); X1 Carbon 6th Gen (20KG,20KH). What’s in the Box: ThinkPad Ultra Docking Station (with key lock and 2 keys); ThinkPad Slim Tip 135 W Power Adapter and Power Cord; Setup poster; Warranty poster. Maximum Operating Temperature = 35 degrees Celsius (95 degrees Fahrenheit), Minimum Operating Temperature = 0 degrees Celsius (32 degrees Fahrenheit).